اخبار انجمن صنفی خدمات آزمایشگاهی استان البرز

ساختار پیشنهادی مهم وزارت راه‌و‌شهرسازی در بازنگری قانون نظام مهندسی‌وکنترل ساختمان

بخش اول:
آسیب شناسی قانون
الف-وضعیت مهندسی ساختمان‌درکشور
ب-وضعیت‌سازمان‌نظام‌مهندسی‌ساختمان

بخش دوم:
خط‌مشی اصلاح قانون موجود
-هدف از بازنگری قانون
-اصلاح ساختاری

بخش سوم:
سرفصل تغییرات در قانون موجود
الف-موارد مربوط به مهندسی ساختمان در کشور
ب-موارد مربوط به سازمان نظام مهندسی ساختمان

مازندران پایلوت اجرای مبحث دوازدهم نظام مهندسی ساختمان کشور

رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران گفت: مازندران پایلوت اجرای مبحث دوازدهم نظام مهندسی ساختمان کشور شد.به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی به نقل از ایسنا ، مهران فرصت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کنفرانس ملی “بهداشت، ایمنی و محیط زیست در صنعت ساختمان ” با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران و اداره کل راه و شهرسازی و با حضور مسئولان ارشد کشوری و جمع کثیری از جامعه مهندسی کشور در روزهای ۵و۶ دی ماه در مجتمع نفت محمود آباد برگزار می شود.

وی افزود: با توجه به اقدامات صورت گرفته این استان از سوی وزارت راه و شهرسازی به عنوان پایلوتHSE  و پایلوت مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان در کشور انتخاب شد.

رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران تصريح كرد: برگزاری کنفرانس ملی HSE در صنعت ساختمان نخستين  برنامه این دبیرخانه در راستای نهادینه سازی این مهم در کارگاه های ساختمانی است و در صدد هستیم با تداوم نشست های علمی و انجام امور فرهنگی در پیاده سازی این مبحث اقدامات موثری به انجام برسانیم.

فرصت با تاکید بر نقش صنعت ساختمان در اقتصاد کشور بيان کرد: صنعت ساختمان از صنایع مهم و تاثیر گذار در کشور است و نقش نیروی انسانی در احداث ساختمان ها این صنعت را از منظر اجتماعی حائز اهمیت کرده است.

وي  با اشاره به آمار بالای مرگ و میر و نقص عضو کارگران و مهندسان در کارگاه های ساختمانی اظهارکرد: اهمیت تامین سلامت نیروی انسانی شاغل در کارگاه های ساختمانی همواره مورد توجه مسئولان امر بوده و مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان و وجود ضوابط و مقررات به منظور تأمین ایمنی و بهداشت عمومی در هنگام اجرای عملیات ساختمانی بیانگر این موضوع است.

رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران با اشاره به وجود سازمان ها و نهادهای چندگانه در حوزه HSE اظهار کرد: جزیره ای عمل کردن نهادهای مرتبط و نبود سیستم نظام مند و یکپارچه در اجرای قوانین چالش اساسی در این بخش است

فرصت  با تاکید بر رویکرد نظام مهندسی ساختمان در نهادینه سازی فرهنگ HSE در کارگاه های ساختمانی گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران همواره از سازمان های پیشرو در رعایت مباحث مقررات ملی ساختمان بوده که با توجه به رویکرد رسالت اجتماعی در امور حرفه ای، همواره  توجه ویژه ای به اجرای مبحث دوازدهم و بیستم مقررات ملی ساختمان داشته که در این راستا در سال ۹۱ کمیسیون ایمنی و حفاظت کار در هیأت مدیره دوره ششم تشکیل شد.

رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندان تصريح كرد: در سال ۹۴ با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان، اداره کل راه و شهرسازی و اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی مازندران  ۶۲هزار کارگر ماهر شناسایی شده و دوره های آموزش ایمنی برای ۱۷هزار نفر از کارگران ساختمانی و ۱۰هزار مهندس برگزار شد.

منبع: سایت سازما نظام مهندسی استان البرز

 

پیام رییس جدید سازمان به مناسبت آغاز سال دوم هیات مدیره دوره سوم

در حالی وارد دومین سال از دوره سوم هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان البرز می شویم که با عنایت بیکران حق تعالی این سازمان به عنوان بزرگترین سازمان مردم نهاد فنی به درختی تنومند و منشا خدمات بزرگ در عمران و آبادی میهن عزیزمان تبدیل شده و برای ادامه رشد و بالندگی خود نیازمند نگرشی نو و گامهایی راسخ است.

 

بی شک رای اعضای فهیم سازمان به هیات مدیره حاضر و اعتماد این بزرگواران به اینجانب؛ بار امانتی بس سنگین را بر دوش این عضو کوچک سازمان نهاده است.

 

لذا ضمن تشکر و تقدیر از همدلی و همراهی شما اعضای محترم سازمان و نیز هیات مدیره گرامی دوره سوم؛ بر خود واجب میدانم با استعانت از درگاه ایزد منان و بهره گیری از رهنمود های پیشکسوتان و شما اعضای بزرگوار، بر سوگند مهندسی خود ثابت قدم تر از پیش بوده و در راستای اعتلای جایگاه و شان مهندسی، ارتقا منزلت اعضای سازمان، رعایت اخلاق حرفه ای، شفاف سازی عملکرد سازمان و اجرای قانون، از هیچ تلاشی فروگذار ننموده و با توکل بر پروردگار یکتا امانت داری شایسته بر اعتمادتان باشم.

 

رجای واثق دارم پیشنهادات راهگشا و انتقادات سازنده تک تک شما عزیزان راهنمای اینجانب در نیل به این رسالت مقدس بوده و خواهیم توانست با همدلی و تعاملی سازنده آتیه ای روشن را برای جامعه مهندسی استان ترسیم کنیم.

همتم بدرقه راه کن ای طایر قدس     که دراز است ره مقصد و من نوسفرم

محمد قنبری

رییس سازمان نظام مهندسی استان البرز